Ekspedycje

W latach 2012-2019 Instytut Archeologii UJ zorganizował pięć ekspedycji wykopaliskowych na Południową Syberię – do Ałtaju i Tuwy. Ekspedycja w roku 2020 nie odbyła się z powodu pandemii, ale już za rok wracamy do Tuwy i dalej odkrywamy fascynujące tajemnice świata scytyjsko-syberyjskiego!

Ekspedycje te zostały przeprowadzone pod kierunkiem dr. Łukasza Oleszczaka. Ogromnego wsparcia, zwłaszcza w przypadku dwóch pierwszych ekspedycji, udzielił nam Pan Profesor Jan Chochorowski.

Ekspedycje w latach 2012, 2013, 2015 i 2016 odbyły się dzięki zaproszeniu i współpracy z prof. Andrieem Pawłowiczem Borodowskim z Instytutu Archeologii i Etnografii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku.

Ekspedycja w roku 2019 została zorganizowana dzięki zaproszeniu do współpracy przy badaniach cmentarzyska Chinge-Tey ze strony wybitnego badacza kultur scytyjskich Tuwy prof. Konstantina Władimirowicza Czugunowa z Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Podziękowania

Kierownik projektu dziękuje prof. Janowi Chochorowskiemu za wsparcie merytoryczne i pomoc w organizacji syberyjskich ekspedycji.

Za zaproszenie do syberyjskich obozów archeologicznych i na wspaniałe scytyjsko-syberyjskie stanowiska serdecznie dziękujemy A.P. Borodowskiemu i K.V. Chugunowowi.

Serdeczne podziękowania należą się także pozostałym licznym rosyjskim kolegom, archeologom, studentom i wolontariuszom, z którymi wspólnie pracowaliśmy na wykopaliskach i odpoczywaliśmy przy syberyjskich ogniskach w obozach archeologicznych. Zawiązanie polsko-rosyjskich przyjaźni pomiędzy archeologami i studentami uważam za równie ważny efekt mojej syberyjskiej działalności, co wyniki badań naukowych.

Serdecznie dziękuję członkom ekspedycji z ramienia IA UJ, którzy podjęli się trudu dalekiej podróży i ciężkiej pracy w syberyjskiej tajdze i stepie. Chciałbym wyróżnić mgr. Igora Pieńkosa – autora świetnej dokumentacji badań w roku 2019; mgr. mgr. Krzysztofa Michalczewskiego i Konrada Lewka, a także Błażeja Prusa i Piotra Wysockiego, którzy byli uczestnikami licznych ekspedycji i stanowią trzon syberyjskiej ekipy. Dziękuję za świetne badania nieinwazyjne, wykonane magnetometrem – mgr. Marcinowi „Meksowi” Przybyle i mgr. Piotrowi Szczepanikowi. Serdeczne dzięki mgr. Bartoszowi „Kozie” Wójcikowi – za uczestnictwo w ekspedycji i stworzenie strony internetowej. I wszystkim innym – byli wspaniałymi kompanami w dalekich podróżach i wytrwałymi uczestnikami wykopalisk.


Uczestnikami ekspedycji z ramienia UJ (kierownik Ł. Oleszczak) byli:

2012: Łukasz Mrówka, Bartosz Wołoszyn, Piotr „Łazik” Wysocki.

2013: Żenia Demczuk, Konrad „Gucio” Lewek, Judyta Młynarska, Krzysztof Michalczewski, Błażej Prus, Piotr „Pietrula” Szczepanik, Jerzy Trzebiński, Piotr „Łazik” Wysocki.

2015: Konrad „Gucio” Lewek, Krzysztof Michalczewski, Michał Rutkowski, Bartłomiej Ziobro.

2016: Magdalena Krzemień, Konrad „Gucio” Lewek, Krzysztof Michalczewski, Błażej Prus, Maksymilian Tychawski.

2019: prof. Jan Chochorowski, Kamila Gubała, mgr Konrad „Gucio” Lewek, mgr Krzysztof Michalczewski, dr Anna „Aria” Olszewska, mgr Igor Pieńkos, Błażej Prus, mgr Marcin „Meks” Przybyła, Stanisław Rupiński, mgr Bartosz „Koza” Wójcik.